"... szeretni kell az életet, s nem kell törődni a világ ítéletével. Minden más hiúság." (Márai S.)
Jobb megtenni és megbánni, mint megbánni, hogy nem tettem meg! (Giovanni Boccaccio)

2012. március 22.

Mindent a vízről

A Víz Világnapja 2012
A VÍZ VILÁGNAPJÁ-nak megünneplését az 1992. évi Rio de Janeiro-i környezetvédelmi konferencián kezdeményezték. Ennek hatására az ENSZ március 22-ét nyilvánította e nappá, felhíva a kormányok, szervezetek és magánszemélyek figyelmét a víz fontos szerepére életünkben. Cél, hogy óvjuk, védjük környezetünket, s ezen belül a Föld vízkészletét.
A víz élettani szerepe nagyon fontos és rendkívül sokrétű: Biztosítja a tápanyagok oldását, felszívódását és szállítását; befolyásolja a vér összetételét, emellett testhőmérsékletünk szabályozásában és szintentartásában is közrejátszik. Az elfogyasztott víz bejárja egész szervezetünket. Naponta pl. 140 l víz folyik át agyunkon, 180 l víz mossa át vesénket. A szervezet vízháztartását idegi és hormonális mechanizmusok szabályozzák, főszereplője a vese, de a hipotalamusz továbbítja agyuknak a szomjúságérzetet. Az emberi szervezet naponta átlagosan 2,4 l vizet ad le, mely verejtékezés, légzés, kiválasztás és emésztés folyamán távozik szervezetünkből. Vagyis ez azt jelenti, hogy napi folyadék szükségletünk átlagosan 2,4 l, amit táplálék- és folyadék felvétel útján kell pótolni. Ennek a folyadék szükségletnek az 1/3 –át a szilárd táplálékok elfogyasztásával pótoljuk, 2/3-át pedig folyadék formájában. Az idős emberek szomjúságérzete fokozatosan csökken, ezért általában kevesebb folyadékot fogyasztanak, mint amennyire ténylegesen szükségük lenne. Ennek következménye kiszáradáshoz vezethet, és emésztési zavarok léphetnek fel.

Rendezvény a Víz Világnapján
Édesvízkészleteit tekintve Magyarország kiváló helyzetben van, hiszen hazánk rendkívül gazdag felszíni és felszín alatti vizekben – jelentette ki a vidékfejlesztési miniszter a Víz Világnapján. Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a víz ma már stratégiai fontosságú természeti erőforrás, hiszen kulcsszerepet játszik a biztonságos élelmiszer-előállításban. Ahhoz ugyanis, hogy az adott élelmiszer tápanyagban gazdag és egészséges legyen, kellő mennyiségű és minőségű vízre van szükség. A vidékfejlesztési miniszter kijelentette: a vizet állami eszközökkel is védeni kell. Hozzátette: ebben a társadalom együttműködésére és felelősségérzetére is szükség van, például a víz és a partok megóvásában, tisztaságuk megőrzésében.
Az egészséges ivóvíz megóvására és az arzénmentesítési program fontosságára hívta fel a figyelmet pohárköszöntőjében Tállai András. A Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára hangsúlyozta, hogy a kormány átvállalta az önkormányzatoktól az uniós források lehívásához szükséges önrészt, és segít az ivóvízminőség-javító program megvalósításában. A program végrehajtása körülbelül 160 milliárd forintba kerül, amelyhez szükség van az uniós forrásokra. Magyarországon mintegy 840 ezer ember él olyan településen, ahol az ivóvíz arzéntartalma meghaladja a határértéket, az ország 350 településén arzénes az ivóvíz és további 500 településen van szükség a beavatkozásra.
Az önkormányzati államtitkár – utalva az áradásokra – beszélt arról is, hogy az elmúlt időszak is bebizonyította: valóban a víz az úr. Hozzátette: meg kellett tanulni becsülni és kezelni a vizet. Tállai András arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország nem csupán ivóvízben, de termálvízben is rendkívül gazdag, ez az adottságunk kulcsszerepet játszik a turizmusban. Az önkormányzati államtitkár az ünnepségen külön megköszönte azt az elhivatottságot, amellyel a vízügyi szakemberek a munkájukat végzik.

Néhány jó tanács, melyek segítségével gondoskodhat a rendszeres folyadékfelvételről:
  —  Ne várjuk meg, míg a szervezetünk szomjúságot jelez!
  —   Alakítsunk ki a folyadék beviteli szokásokat!
  —   Ügyeljünk a szilárd és folyékony táplálékok arányára!
  —   Tartsunk egy pohár vizet asztalunkon!
  —   Adjunk jeget és egy szelet citromkarikát vizünkhöz!
  —   Töltsük a vizet egy szép vizeskancsóba!
  —   Ne egyszerre próbáljuk bevinni szervezetünkbe a napi folyadék mennyiséget, hanem osszuk el kisebb adagokra a nap folyamán!

Nincsenek megjegyzések: