METEOROLÓGIAI VILÁGNAP
2012. március 23.
Köztudott, hogy a WMO által 1988-ban létrehozott és az ENSZ Környezetvédelmi Programjával (United Nations Environment Programme – UNEP) karöltve azóta is sikeresen támogatott, 2007-ben Béke Nobel-díjat nyert Éghajlat-változási Kormányközi Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) egyértelműen kimutatta, hogy az emberi tevékenység hozzájárul az éghajlati rendszer melegedéséhez, ezzel végzetes hatásokat idézve elő a természeti környezetünk működésében. Ilyen a légkör és az óceánok átlagos hőmérsékletének emelkedése, a hó- és jégtakaró világméretű olvadása és a tengerszint átlagos hőmérsékletének emelkedése. A klímaváltozás kérdéskörét az ENSZ főtitkára „a mai kor egyik meghatározó kihívásának” nevezte.
A Tizenhatodik Világkongresszus 2011-ben egyetértett azzal, hogy a GFCS négy legfőbb célkitűzése a katasztrófák kockázatának csökkentése, a víz, az egészség és az élelmezési biztonság legyen.
Az elsőt ezek közül, a katasztrófák kockázatának csökkentését a WMO már évek óta prioritásként kezeli és a jövőben is kitart emellett, hiszen a világon mindenhol a veszélyeztetett közösségek erőnek erejével küzdenek azért, hogy hatékonyabban tudjanak fellépni a természeti katasztrófák megelőzésében és hatásainak csökkentésében. A természeti katasztrófák közel 90%-a köthető időjárási, éghajlati és hidrológiai eseményekhez, így a WMO kötelességének érzi az ebben való segítségnyújtást. A helyzetet súlyosbítja az IPCC Negyedik Beszámolójában már előrevetített szélsőséges időjárási események gyakoriságának és intenzitásának a növekedése. Ennek megfelelően a politikai döntéshozóknak és a katasztkatasztrófahelyzetek irányítóinak több és jobb időjárási, hidrológiai információra és pontosabb éghajlati szolgáltatásokra lesz szükségük, hogy a legmegfelelőbb módon tudjanak válaszolni a kihívásokra.
Üzenetem végén engedjék meg, hogy felhívjam figyelmüket a WMO-nak az éghajlati rendszer 2011-es állapotáról szóló (ideiglenes) jelentésére (Provisional Statement on the Status of the Global Climate), amely az éghajlat további változásának tényét hangsúlyozza. A 13 legmelegebb év mind 1997 után következett be, és a globális hőmérsékletek 2011-ben magasabbak voltak, mint bármely előző La Niña évben, amely szokatlan, hiszen általában ennek a jelenségnek hőmérséklet-csökkentő hatása van. Az üvegházhatású gázok koncentrációja 2011-ben minden eddiginél magasabbra növekedett, a Jeges-tenger jégpáncélja tavaly nyáron a második legkisebb méretűre zsugorodott, a jég teljes térfogata pedig minden bizonnyal az eddigi legkisebb volt.
Az időjárás, az éghajlat és a víz évek óta meghatározzák a társadalmi-gazdasági fejlődésünket és egyre nagyobb szerepet játszanak a jövő által elénk tárt kihívásoknak való megfelelésben, különösen az új Általános Keretrendszeren keresztül, amely a WMO és 189 tagországának nemzeti meteorológiai és hidrológiai szolgálatainak megbízható tudományos ismeretén, naprakész időjárási és éghajlati információin és a most kiépülő éghajlati szolgáltatásain alapul, a társadalmi-gazdasági szektor minden elemének javára.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése