LISZT és a TÁRSMŰVÉSZETEK
Emlékkiállítás Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóján
"A Zenetörténeti Múzeum közelmúltban felújított nyolc termében a zenei kéziratok és a nyomtatott kották mellett megtalálhatóak a műveket ihlető irodalmi és képzőművészeti alkotások, illetve a kompozíciók tematikájához kapcsolódó olajfestmények, akvarellek, grafikák, szobrok és iparművészeti tárgyak, Liszt valóságos és spirituális utazásaival összefüggő tájképek, számos Liszt-portré, a kortársak (Jókai, Petőfi, Goethe, Chateaubriand, Zichy stb.) tulajdonából származó relikviák, továbbá hangszerek (tk. játszható Erard-zongora Liszt korából), levelek, koncertműsorok, érmek és fényképek gazdag választéka.
A kiállítás, melynek fő kurátora Eckhardt Mária zenetörténész, a széleskörű érdeklődésű, határtalanul nyitott Lisztet mutatja be, aki folyamatos kölcsönhatásban volt kora teljes művészeti világával. A tárlat ezért különös hangsúllyal mutat rá az egyes művészeti ágak közötti szoros kapcsolatra és átjárhatóságra.
Ez a korunkban már evidens összefonódás a 19. század folyamán a zenében még komoly vitákra adott okot (abszolút zene – programzene). Liszt mindenkor rendkívüli fogékonyságot mutatott a legújabb törekvések iránt és minden eszközt fel kívánt használni a zene és a társadalom egymáshoz közelítésére."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése