"... szeretni kell az életet, s nem kell törődni a világ ítéletével. Minden más hiúság." (Márai S.)
Jobb megtenni és megbánni, mint megbánni, hogy nem tettem meg! (Giovanni Boccaccio)

2011. szeptember 20.

Ferencesek, jezsuiták és katonák

A Kulturális Örökség Napjai
Hétvégén, szeptember 17-18-án Magyarországon is az Európai Kulturális Örökség Napjai voltak; belemerítkeztem, ahogy szoktam ... (Kedvelem az ilyen különleges eseményeket.)

Ebben az évben még cselekvően is közreműködtem: háziasszony voltam a budakeszi-makkosmáriai "Angyalok Királynéja" templomban...
A fényképet Karsai Géza © készítette.

1984-ben Franciaországban Történelmi Műemlékek Nyílt Napja címmel (mely Historic Monuments Open Day néven vált ismertté) egyedülálló kezdeményezés indult útjára azzal a céllal, hogy azok a kiemelkedő, széles érdeklődésre számot tartó műemléképületek, amelyek általában zárva vannak a nagyközönség előtt, egy hétvégén nyissák meg kapuikat, és ingyen, lehetőleg szakszerű vezetéssel fogadják a kíváncsi látogatókat.

Mivel a rendezvényt összeurópai viszonylatban indították útjára — amit az azóta is érvényben lévő szlogen szintén megerősít: "Európa, közös örökségünk" — az Európai Örökség Napok jelentősége évről-évre növekedett mind a résztvevő országok, mind az ingyenesen látogatható helyszínek, mind a látogatók számát tekintve. Mára e rendezvényt a Baltikumtól a Balkánig, Izlandtól az Ibériai-félszigetig 48 országban ünneplik minden szeptemberben, túllépve az Európai Unió határait is.   ( www.oroksegnapok.hu/ )
Szombaton, mire kiértem Máriamakkra, már be is fejeződtek az előkészületek; no nem az Örökségnapokéi, hanem — a XVII. Nemzeti Katonai Zarándoklat-éi.

A Katolikus Tábori Püspökség a Nemzeti Katonai Zarándoklat-ot — mint más években is — a makkosmáriai templomban tartotta s éppen ezen a napon (szept. 17-én)!

10 órakor tehát a szentély már teljes díszben volt — s kis várakozás után — megkezdődött a katonák ünnepi szemtmiséje.
Majd 13.30 órakor a Misztrál Együttes kiváló koncertje következett.
A szentmise és a koncert alatt — természetesen — tele volt a templom, ám a hangcerseny végeztével 'illedelmesen' elnéptelenedett, elcsendesedett, s zárásig (este 6-ig) nagyjából így is maradt.
Az "1000 Magyar Ház" programnak ugyanis (ez volt a KÖN idei központi magyar témája) Makkosmárián semmiféle hírverése nem volt!
Az A/3-as plakátot és a nagyméretű, európai uniós zászlót aznap reggel függesztettem ki. Ismertető szóróanyag az Európai Kulturális Örökség Napjairól — néhány példány "Pesti Est Különszám"-on és a "Zarándokhelyek a Kárpát-medencében" c. kiadványokon kívül — nem érkezett (nem készült?), a makkosmáriai kegyhelyről szóló pedig egyáltalán nem volt.
Öt-hat éve vagyok szoros kapcsolatban az Angyalok Királynéja templommal: ismerem a körülményeket, a szokásokat. Ez a templom nem plábénia, állandó hívőközössége nagyon kislétszámű; a látogatók között mindenkor jelentősebb a túristák, mint a hívek száma. Ezen a hétvégén is így volt.

Mint háziasszony, meg-megszólítgattam a betérő hívőket, zarándokokat és túristákat. Egyen-ketten tudtak az örökségnapi alkalomról, ám aki épp emiatt látogatott Makkosmáriára, olyan egy sem volt.

A szombati katonai zarándoklat és a vasárnapi szentmise híveit nem számítva a két nap alatt mintegy 100 látogatója volt a kegyhelynek; néhányan érdeklődésből, mások illemtudásból meghallgatták pár mondatos ismertető szövegemet, ám SZÁMOTTEVŐ érdeklődés nem mutatkozott.

IGAZÁN SAJNÁLOM, MERT ÉN FELKÉSZÜLTEN, MINDKÉT NAPOT RAJONGÓ SZERETETTEL, SZÍVESEN TÖLTÖTTEM BUDAKESZI-MAKKOSMÁRIÁN!

A következő évi "Kulturális Örökség Napjai" rendezvényre fel kell készülni!

NOS, KATONÁK VOLTAK, DE HOL VOLTAK/VANNAK A FERENCESEK ÉS A JEZSUITÁK?

Bár jezsuita vonatkozások vannak — 1951-1985. között Tamás János jezsuita atya volt a kegytemplom vezető lelkésze (ferences kapcsolatról nincs adat) —, a fenti két megnevezéssel nem a makkosi templomra utaltam:
Szombat este Budakesziről Budára mentem, a Batthyány térre, ahol mind a "Szt. Ferenc sebei" (mint neve is mutatja, egykoi ferences), mind a "Szt. Anna" (egykori jezsuita) templomban igazi örökségvédelmi (egyben művészi) programokon vehettem részt: a "Szakrális Művészetek Hete Fesztivál 2011" rendezvénysorozat keretében kitűnő egyháztörténeti, zenetörténeti és (többféle stílusú) zenei előadásokat hallgathattam meg. Köszönet érte!

Nincsenek megjegyzések: