avagy templomban Budakeszin
Régi, "szerelmes" kapcsolatban vagyok Budakeszi-Makkosmáriával és az ottani kegytemplommal. Örülök, ha oda megyek, örülök, ha ott vagyok.
A Jánoshegyi út — Makkosi rét közötti terület kellemes, vonzó része a Budai hegységnek, a Budakeszi erdőnek.
Normafától, a zöld+ túristajelzésen indulva üde tölgy- és bükkfa-ültetvények, különféle cserjék és virágos növények között lejtős, kanyargós erdei úton érhető el a makkosmáriai templom. Az út Virágvölgy állomás közelében átszeli a Gyermekvasútat, összetalálkozik a Mária úT-tal, elhalad egy (katonai) sírhely mellett, átmegy a Csacsi réten s további szép, erdei területeket elhagyva éri el Budakeszit, a Makkosi rétet. Makkosmária (helyesen: Máriamakk) már nem Budapest, hanem Budakeszi része — Máriamakk a makkosi templomtól dél felé húzódó lejtős hegyoldal (földrajzi terület) neve. A makkosi templom élete is a város (illetve a székesfehérvári egyházmegye) keretében zajlik, vagyis a makkosmáriai a budakeszi plébániatemplom "családtagja".(Olyannyira szoros a kapcsolat Budakeszivel, hogy magát a templomot is kesziek alapították és építették!)
Tegnap mégsem Makkosmárián, hanem Budakeszi városban voltam, a "Havas Boldogasszony" plébániatemplom búcsúünnepén.
Önkéntes munkát vállaltam a "Havas Boldogasszony" templom közösségében, mely szolgálatra a búcsúünnepen is szükség volt. Örömmel végeztem a feladatomat, bár az ünneplésből nagyrészt kimaradtam miatta.
Az ünnepi hangulatban és pezsgésben mégis részem volt a megilletődött, ünneplőbe öltözött hívek között, s valamit a műsorból is elcsíptem.
"Havas Boldogasszony tiszteletére szentelt római katolikus templomunk augusztus 7-én, vasárnap tartotta búcsúját. A tavaly felélesztett hagyomány — miszerint a templombúcsú az egész település ünnepe — idén folytatódott.
A 'Havas Boldogasszony' ünnep keletkezése egy római legendára vezethető vissza. A legenda szerint a IV. században, Liberius pápaságának idején egy gazdag házaspár (János és a felesége) felajánlotta a család vagyonát Szűz Máriának, aki megjelent álmukban és azt mondta nekik, hogy ott építsenek egy templomot ahol másnap hó fog esni. Másnap, az év legforróbb napján Esquilinus hegyére hó hullott. A templom felépült és ezért nevezik a Szűzanya e szentélyét Havas Boldogasszony bazilikának." Budakeszi Hírmondó Portál
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése